Başarı Öyküleri

Bu bölümde kendi Başarı Öykünüzü yayınlayabilirsiniz.

Bunun için;

- Ana Sayfada Sol alt Köşede bulunan Kullanıcı Girişi ekranından "Kayıt ol" butonunu ile sitemize üye olun,

- Sitemize kullanıcı adınız ile giriş yapın,

- "Başarı Öyküm" bölümünden kendi başarı hikayenizi anlatın.

Kaydınız incelendikten sonra yayınlanacaktır. 

Antalya Kadın Girişimciler Kurulu

 

NASIL GİRİŞİMCİ OLDUM  ?
 
1991’de üniversiteden mezun oldum. Lise ve Üniversite eğitimim boyunca kendi işimi yapmakla ilgili hayallerim vardı. Ama ne tür bir iş yapacağım hakkında en küçük bir fikrim yoktu. Ben kendi kendimin patronu olmalıydım. Özgür karar vermeli ve hızlı hareket etmeliydim.  Hantallıktan, statüko ve bürokrasiden hiç hoşlanmıyordum.

Kafamın içinde dolaşan bir sürü iş fikriyle 3,5 yıl boyunca özel sektörde bir kurumda yönetici olarak çalıştım. Bir şeylere adım atmak için doğru zaman ve doğru fikri kolaçan ediyordum.

ESMA ÖZDEN ÇETİN (MİMAR)
POLEN TURİZM YATIRIMLARI A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKAN YRD.

BÜYÜME HİKAYEM………
Yanında çalıştığım Emre Bey’le restorasyonunu yaptığımız Bebek’teki yalıdan dönüyoruz…. Kafamda babam’la yaptığımız telefon konuşması var, emre beyi hiç dinlemiyorum! Sonunda o da bunu fark etti ve ben konuya girdim….

‘’2003 mezun oldum artık mimarım ve süper bir şey oldu…hemen iş teklifi aldım!!!! ve çalışmaya başladım;  bu İstanbul’da kalışın, mesleğimin tozunu almaya başlamamın süper fırsatıydı….

Telefon çaldı! Babam!;  önce duygusal sömürüyle başladı sonra onun var olan işinin artık devredilmesi gerektiğine kadar devam etti….Aile işimiz olan turizme dönüş aklımda var! ama önce mimarlığa doymak istiyorum , körpeliği İstanbul da,mimarlıkta atmak istiyorum…işim hazır çalışıyorum ,bırakmak istemiyorum.

1989 yılında o dönemin popüler bankalarından Netbank Harbiye Şubesinde iş hayatıma başladım. İstanbul şartlarında çalışmak oldukça zordu. Hele birde çalışma hayatına yeni başladıysan ve bankacılık gibi zor ve özverili bir iş seçtiysen. Antalya şubesinin açılması ve Antalya'ya gelmek benim için büyük bir şans olmuştu.

8 sene süren bankacılık yaşantım bana pek çok tecrübe kazandırdı. Sırasıyla, Netbank , Marmarabank ve Demirbank'ta çalıştım.


İstanbul Fashion Week’te Alışılmışın Dışında Bir Koleksiyon:
“YÜRÜYEN HEYKELLER”

Türkiye’de “Tasarımcı İkiz Kardeşler” olarak bilinen Rana ve Berna Canok, heykelin fark edilmeyen tüm detaylarını 27 Ağustos Cuma günü yapılacak karma defilede,  “Yürüyen Heykeller” isimli koleksiyonlarında, giysi ve aksesuar üzerinde üç boyutlu estetik biçimler yaratmayı amaçlayarak ve görselliği en güçlü şekilde ifade ederek hayata geçirdiler. 

Rana ve Berna Canok, 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında kavramlar arasında ilişkiler kurabilmeyi, buna görsel anlamalar ve semboller yükleyebilmeyi, verilmek istenen mesajı görsel bir dil ile ifade edebilmeyi iletişimin en önemli unsuru olan estetiğin her alanda kullanabileceğinin becerisini kanıtladılar.

Oluşan formlar, cesaret verici ve motive edici bir ruh sağlarken, giysilerinde insan silüetindeki canlılığı ve hareketliliği boyutlandırarak sergilemeyi hedeflediler. Birebirlik, hayatı birebir yakalamak ve dışa vurmak, inandığını söylemek ve umutlarını anlatmak var koleksiyonun özünde. Buna inanarak kumaşlara form veren Rana ve Berna Canok, fiziksel görünümü en eksiksiz biçimde boyutlandırmaya yönleniyorlar. 

Tasarımcı Nesrin Dugan 1978 yılında Almanya’da doğdu. Çocukluğundan beri süregelen sanata ve el işçiliğine olan merakı ve üretme aşkı, O’nu mücevher tasarımıyla buluşturdu.

Mesleğe, 2005 yılında Alef Atölye'ye başlayan Dugan, burada 1 yıl süren tasarım ve yapım eğitimini tamamladı..Kursla beraber Kapalıçarşı'da eski mücevher montürleri yapan bir atölyede 3 yıl boyunca pratik yapma fırsatı buldu. Kapalıçarşı’nın zanaatkârlarından aldığı manevi destek ve çalışma hevesi ile hayallerini takıya döktü.

Farsça’da “kuyumcu” manasına gelen Zerger ile, eğlenceli ve masalsı bir dünyayı  gerçeğe dönüştüren Nesrin Dugan, iş hayatının özellikle bir kadın için çok zor olduğunu fakat hayat mottosu olan “Kimse sana güvenmezken bile sen kendine güven, risk al ve kendi değerini bil, ancak böylece hayallerine kavuşabilirsin” sayesinde zorlukların nasıl fırsata çevrilebileceğinin canlı örneklerinden biri.