Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ile Antalya İl Özel İdaresi ve Akdeniz Üniversitesi’nin işbirliğinde ve BAKA’nın mali destekleriyle yürütülen “Gelenekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı” projesi kapsamında Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Proje ile Döşemealtı halısının gereken ilgiyi görmesi, bölgedeki halıcılık faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve bu alandaki istihdamın arttırılması hedefliyor.

Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu ve İl Özel İdaresinin ortaklaşa düzenlediği ''Gelecekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı'' projesi kapsamında Döşemealtı ilçesi Kovanlık köyündeki eski süt ürünleri kooperatif binası tadilattan geçirilerek, Akdeniz Üniversitesi Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne dönüştürüldü.

 

Döşemealtı ilçesinde sürdürülen geleneksel halı dokumacılığının tüm özellikleri ile korunması, ulusal ve uluslararası alanda ekonomik ve turistik değer olarak tanıtılması ve bölgedeki kadınların halı dokumacılığını meslek olarak benimsemesi için oluşturulan merkezin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Işık Yargın, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Certel, Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Cengiz Sayın, AKP İl Başkanı Mustafa Köse, DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer, YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ile kamu kurum ve kuruşların yöneticileri, Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ile Kovanlı köylüleri katıldı.

Budak: Kalkınma modeli

Törende bir konuşma yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, merkezin bir kalkınma modeli olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Ölmeye yüz tutmuş geleneksel ürünlerin yaşatılmasının önemli olduğunu vurgulayan Budak, '' Bu proje önemli bir kalkınma modelidir. Bir nesil daha geçerse bu kültür de geride kalacak. Globalleşen dünyada, makinelerin çoğalmasıyla bu tür yöresel ürünler de kaybolmaya yüz tutmuş durumda. Bu projeyi özellikle ölmeye yüz tutmuş geleneksel ürünlerimizin tekrar yaşatılması açısından da son derece önemli buluyor, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kadın girişimciliğine destek

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Işık Yargın projeyi yaparken Antalya’nın turizme dayalı ekonomisini esas aldıklarını ifade ederken, “Kadınların girişimciliğini desteklemek ve geliştirmek amacıyla ilgili çalışmalar çerçevesinde biz bu projeleri yaparken, Antalya’nın turizme dayalı ekonomisini esas aldık. Sektörün arayış içerisinde olduğu iş alanları alternatif turizm ve bunun kültürümüzle harmanlanması noktasından hareket ettik ve Kovanlık Köyü’nün insanları ile tanıştık. Döşemealtı halısının kovanlıktan doğduğunu biliyorduk. Hala burada tezgâhların bulunduğunu dokuyucu kadınlar olduğu bilgisini edindik. Biz burada köylünün dostu olduk. Öncelikle ve daha sonrada buradan böyle bir proje çıktı, burası bir merkez boya merkezi desen merkezi ve dokuma merkezi olarak hayata geçti. İlk önce 20 usta kişi yetiştireceğiz usta kişiler diğerlerini yetiştirecek ve nihayetinde Döşemealtı’nın diğer köylerinden de bu merkeze kadınlar alacağız. Amacımız tüm bunların sonunda tabii ki ekonomik bir katkı da yaratmak” dedi.

Marka haline gelecek

APGEM Müdürü Prof. Dr. Cengiz Sayın, Döşemealtı halısına kimlik kazandırmak, garanti belgesi vermek ve uluslararası alanda tanınır marka haline getirmek istediklerini kaydetti.

Sayın, “Halıların özellikle turistik açıdan tanınması ve değer görmesini istiyoruz. Bunun yanında çok kişiye de istihdam sağlayacağız. Bölgesel aktörlerin işbirliği içinde hareket etmeleri ve bu amaçla için sürdürülebilir yapılar kurulmasıdır. Proje kapsamında Kovanlık Köyü’nde bulunan eski Süt Ürünleri kooperatif Binası Antalya İl Özel İdaresi tarafından katkıları ile tadilat edildi. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ise ilçenin dünyada halıcılığıyla tanındığını, teknolojinin gelişmesiyle el dokuması halıcılığa ilginin azaldığını, projenin Döşemealtı halısının yaşatılması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri merkezin açılış kurdelesini kesti. Proje kapsamında Döşemealtı Halıcılık Eğitim, Araştırma, Uygulama ve Tanıtım Merkezi’nde Döşemealtı halıları envanteri çıkarılacak ve araştırma çalışmaları yapılacak. Bölgeden seçilen 10 kadın eğitim alacak ve aralarından ikisinin yerel eğitmen olarak istihdam edilmesi sağlanacak. Başta Kovanlık olmak üzere bölgeden seçilen 30 kadına ise Döşemealtı Halısı dokumacılığı, turizm, pazarlama ve girişimcilik eğitimi verilecek.