gallery}calistay_2015_sonuc{/gallery}Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak ilki Antalya’da yapılan “Emeğe Değer Kazandıran Fikirler” Kadın Girişimciliği Destek Çalıştayı’nın ikincisi 3 Kasım 2015 Salı günü Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) ev sahipliğinde Alanya’da gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Fulya Deniz Sarvan, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Öznur Aydın, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Dr. Mert Batu, SS. Turizm Gıda Çevre Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kezziban Kaya, KOSGEB Alanya Temsilcisi Yaşar Efe ve Stratejist Ufuk Peker’in konuşmacı olarak katıldığı çalıştaya, ALTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu ile kurul üyeleri ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

ALTSO Başkanı Şahin: “İş dünyasında başarıya ulaşmak için kadınların gücüne ihtiyacımız var”

Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “İş dünyasında başarıya ulaşmak için kadınların gücüne her şeyden daha fazla ihtiyacımız var. Eşitliğe vurgunun arttığı bu dönemde ben iş dünyasında başarılı olan bayanları bir bakıma biz erkeklerden çok daha üstün görüyorum. Çünkü hem eş, hem anne ve hem de iş kadını olmak yüce Allah’ın siz kadınlara verdiği bir lütuftur. Bunlar bir erkeğin altından kalkabileceği işler değildir” dedi.

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle girişimcinin önündeki bürokratik engellerin kaldırıldığına dikkat çeken Başkan Şahin, “Girişimcilik ruhuyla önem çıkan kentimizde kadın girişimciliğinin gelişmesi ve bu çalıştay ile bu projeye gönül vermiş kadınlarımızın sesinin çok daha fazla duyurulacak olması bizleri mutlu ediyor” dedi.

3’üncü çalıştay Manavgat’ta

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu ise, ürün ve hizmetlerin pazar payını arttırmak ve profesyonellik kazandırmak yönünde Ürün ve Hizmette Doğru Tasarım Teknikleri, Marka Yaratma Adımları ve Markanın Satıştaki Etkileri, Kadın Girişimciliğinde Finansal Destek Programları, Pazarlamada kadın Kooperatiflerinin önemi konularını birlikte işlemek amacı ile ilkini Antalya’da yaptıkları çalıştayın ikincisini Alanya’da düzenlediklerini ve aynı konudaki üçüncü  çalıştayı ise 2016 yılı Ocak ayında Manavgat’ta gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. Girişimci iş kadınları olarak yeni projeler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, kadın girişimcilere çeşitli konularda bilgi transferleri yaptıklarını söyledi. 

Pek çok başlık ele alındı

Yapılan konuşmaların ardından, moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Fulya Deniz Sarvan’ın yaptığı “Emeğe Değer Kazandıran Fikirler” Kadın Girişimciliği Destek Çalıştayında; Akdeniz Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Aydın “Ürün ve Hizmette Doğru Tasarım teknikleri”, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü   Dr. N. Mert Batu “Marka Yaratma Adımları ve Markanın Satıştaki etkileri”, KOSGEB Alanya Temsilcisi Yaşar Efe “Kadın Girişimciliği Finansal Destek Programları”, Stratejist Ufuk Peker “Ürün ve Hizmette Standartizasyon, İtibar Yönetimi Stratejileri”, SS. Turizm Gıda Çevre Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kezziban Kaya ise “Pazarlamada Kadın Kooperatiflerinin Önemi” konularında katılımcılarla bilgi paylaşımında bulundular.