CİNSİYET UÇURUMU

Dünya Ekonomik Forumu her yıl “Cinsiyet Uçurumu” raporunu hazırlar. “Cinsiyet ve uçurum”u somutlaştırdığım resimde “nedense uçurumun dibinde kadını görürüm”. Kompleksli bir yaklaşım olarak algılanması muhtemeldir. Ancak Dünya Ekonomik Forumunun her yıl yayınladığı araştırmaların “raporu” tüm dünya tarafından izlenir ve iltifata mazhar olur. Ülkemle ilgili veriler beni mutlu etmez ama canlandırdığım “kadın ve uçurum dibi” resmini  komplekslerden arındırır. Kastettiğim bir kadın kompleksi ki TBMM de kurulan “Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” adında yansımasını buluyor. Üyelerinin çoğunluğu kadın olan bir komisyonun isim seçmesindeki isabete şapka çıkarıyorum! Efendim Türkiye’nin çeşitli noktalarında kendini kanaat önderi olarak konumlandıran kadınların “erkeklere antipatik görünmeme”ön kabulüyle  Panel adları koyarken, Konu başlıkları seçerken, çözüm üretirken,sorun çözerken büründüğü “ kadın tırsma” halinin resmileşmesine yardımcı oldukları için şapka çıkarıyorum.Diğer yandan da “tırsmış hallerle” nasıl olacak da kadınlar ve temsilcileri DEF raporunun işaret ettiği “Cinsiyet Uçurumu”raporundaki olumsuz hallerimize çözüm üretebilecek merak ediyorum.
Gelelim sadede efendim bu kadar laf dolandırmamın sebebi elimin bir türlü yazmaya varmadığı DEF Cinsiyet Uçurumu 2010 yılı raporunda “Türkiye 134 ülke arasında 126” Sırada. Ancak hiç soluk almadan bir de  bardağın dolu tarafına bakalım, geçen yıla göre üç basamak yükselerek Türkiye  bu yere sahip oldu, yabana atmak ayıpla iştigal manasına gelir. Geride 8 ülke daha var.Başkalarının kötü hali üzerine mutluluk yaratmak ne kadar etik tartışılabilir ama Fas, Benin, Suudi Aarabistan, Fildişi, Mali, Pakistan, Çad ve Yemen bizden geride. İran mı? Onlar önde canım! ister bu ne biçim ve güvenilmez DEF Raporu deyiniz,ister kabul ediniz orası size kalmış bir şey.
DEF raporu hazırlarken bazı kategorilerde farklı ülkeleri kümelendirerek çalışmalar yapıyor. Sanırım eğriyi doğruya denk getirmek birinden moralin bozuldu, öbürlerini ara belki iyi bir yerdesinizdir heyecanını vermek için.Cinsiyet Eşitsizliğini ölçerken 5 kıtadan 58 ülke üzerinde çalışıyor. Türkiye Sunulan Ekonomik Fırsatlardan Yararlanma da 57. Sırada geride Mısır var. Diğer katagoriler Ekonomik yaşama katılımda 22. sırada. Kadınların politik alanda güçlendirilmesinde 53. sırada. Eğitime erişimde 55. sırada. Sağlık ve refahta 50. Sırada.
Bu kötü tabloya ilaç diğer bir çalışmada. Dünyanın 17. Büyük ekonomisi Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkede dünyanın en büyük istihdamını sağlayan 16 sektördeki 600 şirkette yapılan araştırmaya Türkiye kadın üst yöneticilerde en yüksek orana sahip ülkeler arasında Finlandiya'da yüzde 13, Türkiye ile Norveç'te yüzde 12 ve İtalya ile Brezilya'da yüzde 11 oldu. Genel ortalama yüzde 5 olan bir alanda başarımıza bakar mısınız? Buradan keyifle kendi sonucuma ulaşıyorum. Karar mekanizmalarında kadının olması hali  refah ve rekabet gücü arasındaki korelasyonu güçlendiriyor. Dünya bunu tercüme ederken Türkiye cümlesinin öznesinde KADIN bulunuyor.  İş hayatında cinsiyet eşitliği sağlamak için yeterli çabayı, şirketlerde, işlerini kurarken,  STK larda pozitif ayrımcılık yaparak, düşünceden eyleme geçiremezsek İş hayatında Cinsiyet Eşitliği bir şehir efsanesi olarak kalmaktan öteye gidemeyecek diğer katagorilerdeki yerimiz yukarı seyir kaydedemiyecektir. İlk hareket için  Aba altındaki sopaları kaldıralım…