GLOBAL GİRİŞİMCİLİK SON SÖZ

Geçen hafta TOBB Global Girişimcilik Kongresindeyken SABAH Akdeniz yazı işlerinden sevgili Süleyman’ın araması ile bir telaşa kapıldım ki anlatamam.

İyi ki e-teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı hayatımın parçası haline getirmişim yoksa 6 yıllık firesiz yazma ünümü kaybedecektim. Global Girişimcilik Haftasına geçen hafta liderlik ekseninde ve liderlerin yaklaşımlarıyla giriş yapmıştım. Şimdi kaldığım yerden devam ediyorum.

Efendim “global” olma halinden soyutlanamayacağımızı bilerek kurulumuzun oluşturulduğu 2008 yılından bu yana hedef kitlemiz kadın ve gençlerin girişimcilik farkındalığını sağlayabilmek, var olanı inanca dönüştürmek için çalışıyoruz. Çalışmalarımızın omurgasını eğitim oluşturuyor ve eğitimi tasarlarken girişimcilik kavramının kuru bir tanım olmaktan öteye geçirmeyi çok önemsiyoruz.

Global Girişimcilik Haftasının hemen öncesinde KOSGEB Antalya Hizmet Müdürlüğü ile girişimcilik eğitimlerine talep yaratma seminerler serisini tamamlamıştık. Bu bakımdan programımızı hazırlarken geçmiş yıllar tecrübelerimiz yeni sürecin sonuçları ile harmanlayarak ağırlıklı olarak eğitim, danışmanlık ve staj üçlüsünü esas aldık. Geçmiş yıllarda öğrencilere kariyer planlaması yaptıkları dönemde, alışılagelmiş alternatifler dışında, girişimciliği önlerine bir seçenek olarak sunarken elimiz zayıftı zira KOSGEB desteklerinin hizmet sektörü ve yeni girişimcilik desteklerinin yönetmelikleri yayınlanmamış, “nasıl destekleneceğiz” sorularına verdiğimiz cevaplar da tatmin edici olmuyordu ve girişimcilik ile genç ve kadınların arasındaki mesafeyi kapatamıyorduk. Ancak etkin çalışmalar yapıyor olmamız, ATSO’nun desteği Global Girişimcilik Haftasına hazırlıklı yakalanmamız, Antalya’nın Girişimcilik iklimi için çok önemli bir fırsat yarattı. Açmak gerekirse, Temmuz ayında http://rehber.antalyakadingirisimciler.org adresinde Kadın Girişimcilik Rehberi yayınlamıştık. Akdeniz Üniversitesi Girişim Kariyer Topluluğu öğrencileri ile sürdürdüğümüz iş fikrinin belirlenmesi ile başlayan iş kurma sürecini adım adım öğrenecekleri ve yaşayabilecekleri bir programın başlangıcındaydık. 01-05 Kasım’da üniversitemizde Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı yapılacaktı. Global Girişimcilik Haftasına denk düşen takvim gençlerin motivasyonu ve kentimizde yaratacağı etkiyi katlayacaktı. Resmi sürecin tamamlandığı 12 Kasım Cuma günü yaptığımız ön değerlendirmede yanılmadığımızı gördük.

A.Ü. İletişim Fakültesinde gerçekleştirilen Toplumsal Cinsiyet ve Medya Gazete Atölyesi Çalışma Ekibi koordinatörü Murat Karaduman’ın öğrencileri ile çalıştık. Çalışmanın ürünü Gül’dünya gazetesinin haberleri arasında yer almak salt bir proje katılımcısı olmanın çok ötesinde koçluk yaptığımız girişimci adayımız Ayşe Kozuk’un hedefine ulaşma inancının çimentosu oldu. Antalya Merkezde 5 Kız Meslek ve Teknik Liselerinde, Mesleki (Çıraklık)Eğitim Merkezinde 750 genç, Manavgat ve Alanya’da 2 Meslek ve Teknik Lise ile İşletme Fakültesi ve Meslek Yüksek Okullarında 350 genç başta TRT GAP’ta 14.Kasım da yayınlanan Gerçek Gündem Kalkınma programı, Best İnternet TV, Renk İnternet TV ile ulusal ve daha ötesi, Radyolar, Yerel TV ler, Gazeteler ile kentimiz ve bölgemiz Global Girişimcilik Haftası ile yaratılan iklimin etkisinde kaldılar.

Sosyal medyada facebook hesabımız “antalyakadıngirişimciler” de günlük yayınımızdan ve www.antalyakadingirisimciler.org adresindeki web sitemizden hedef kitlemiz ile hafta boyunca buluştuk.“Gül’dünya” gazetesinin konuğu olan seramik ustası Ayşe Kozuk’a Türkiye’de başlatılan girişimcilik hareketinin Antalya’daki kahramanı olduğunu hissettiren olgunun Global Girişimcilik Haftası olduğunu düşünüyorum dahası da var. Bana göre GGH’nın son sözünü Ayşe Kozuk söyledi.” “Kadının önünde üç engel var. Baba, erkek kardeş ve eş. İnsanın ke ndi kazandığı para kadar güzel para yoktur. Kadınlar eşlerine bağımlı olarak yaşamasınlar.Ekonomik özgürlüklerini kazansınlar.Ancak o zaman kendi ayakları üstünde durabiliyor ve saygınlık kazanabiliyorlar.”Bugün Kurban Bayramı arefesindeyiz ancak Kadın ve Gençlerin ekonomik hayata katılma taleplerini gür sesle söyleyerek ülkemizi ulaştıracakları refahın da arefesindeyiz. Bayramımız Kutlu Olsun…