15-16.Mayısta 66.TOBB Genel Kurulu için ATSO Yönetim Kurulu Başkanı, üyeleri, delegeleri, Kadın Girişimci Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri Ankara’daydık.

66.TOBB Genel Kuruluna devletin üst yönetiminin katılımı Ankara havasını iyice hissetmemizi sağladı. Serde kadınlık olduğundan olsa gerek üst yönetimde kadın yönetici azlığını ortaya koyan genel görünümü kaçırmadık. Kısa notlarla TOBB 66. Genel Kurulu izlenimlerim burada efendim.

15.Mayıs Pazar günü Anıtkabir ziyaretinde kadının topuk sesleri” iş’te biz varız” iddiasının kanıtı gibiydi.

TOBB ikiz kulelerde düzenlenen Hizmet Şeref Belgesi ve plaket törenine Cumhurbaşkanı Gül katıldı. Yaptığı konuşmada iş dünyasını daima yakından takip edip, sorunlarıyla ilgileneceğini kaydederek, “Türkiye’nin yeniden yapılandırılmasında sizlere çok önemli roller verildi. Eskiden nasıl çok büyük hizmetler yaptıysanız, bundan sonra da çok önemli hizmetler yapacaksınız. Hem kendiniz, hem Türkiye kazanacaktır” dedi.

Birinci günün akşamı TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Gala Yemeği Hilton’da,  TOBB 66.Genel Kurul Resepsiyonu Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi. Diğer tarafı bilmem ama bizim taraf da eğlence, katılım, dostluk, kaynaşma iyiydi. Kaynaşmadan kastım Türkiye’nin Genç Girişimcileri bu yıl çekingenliklerini üstlerinden atmışlardı.

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur BEKTAŞ ile Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali SABANCI’nın da yer aldığı yemeğe katılarak konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, “Toprağa bir tohum attık. Bunu büyüteceğiz. Zengin olmak istiyorsak, kadın ve genç girişimcilerin önünü açmak zorundayız. Hedefimiz kadın girişimcilerle, erkek girişimcileri aynı seviyeye getirebilmek” dedi. Türkiye’nin renkleri Gala yemeğine damga vurdu. Orkestranın her bölgenin karakteristik müziklerini çalmaya başlaması ile birlikte pist doldu, gönüller doydu.

16.Mayıs Pazartesi günü Genel Kurul Toplantısı TOBB ETÜ Salonunda başladı. Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kavgaya ve çatışmaya değil, huzura ve diyaloga ihtiyaç olduğunu belirterek, "Biz birlikte güçlüyüz" mesajı verdi. Hisarcıklıoğlu "Demokrasi ve kalkınmayı sekteye uğratacak her girişimin karşısında duralım. Türkiye'yi güçlü ekonomisiyle, kaliteli demokrasisiyle, yükselen yıldız haline getirelim. Geçmişle hesaplaşmaya takılıp kalmayalım. Geçmişimizdeki yanlışlarla yüzleşelim, ama yüzümüzü daha aydınlık olan ortak geleceğimize çevirelim. Bir taraftan ekonomimizi büyütürken, diğer yandan eğitimiyle, sağlığıyla, güvenliğiyle bütün yaşam kalitesini yükseltelim" dedi. Farklı düşüncelerimiz oldu ama kimseye ayrım yapmadık. Birbirimizi öteki diye dışlamadık ” ifadesini kullandı. Konuşmalarında Siyaset tabana yayılması, Yeni Anayasa, Perakende sektöründeki adaletsizlik, Yeşil pasaport ve birçok konuya da yer verdi.

TOBB Genel Kurulu'nda konuşma yapan Başbakan Erdoğan ise "Türkiye hiç bir seçim ortamında böyle bir güven ortamına sahip olmadı" dedi. TOBB'un Genel Kurullarının, Türkiye ekonomisinin bir muhasebesinin yapıldığı, sorunların masaya yatırıldığı, çözüm önerilerinin, dilek ve temennilerin dile getirildiği çok önemli bir platform olduğunu dile getiren Erdoğan, İş dünyasının, temiz siyaset, dürüst siyaset, ilkeli siyaset konusunda artık çok duyarlı olduğuna inandığını ifade ederek, proje siyaseti ile popülist siyaset arasında iş dünyasının çok net bir çizgi çizdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise siyaset kurumunun halka her yerde ve her ortamda doğruları söylemesi gerektiğini dile getirdi ve ekonomi yönetimine eleştiriler yöneltti. Türkiye'de ekonominin iyi yönetilmediğini savunan, Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kendi iç dinamiklerini harekete geçireceklerini, iş gücünün niteliklerini artıracaklarını, asgari ücret üzerindeki vergiyi aşamalı olarak yüzde 1'e kadar indireceklerini anlattı. İstihdam yaratan, bilim ve teknolojiyi içeren, inovasyonu kabul eden güçlü bir Anadolu sanayi oluşturmak istiyoruz'' dedi.

Başkan Hisarcıklıoğlu, konuşması esnasında ne zaman “kadın girişimciler” dedi salon alkıştan yıkıldı. Kadınların topuk seslerinin, alkış seslerinin kuvvetlendiğini gösteren bir Genel Kurul oldu notuyla izlenimlerimi tamamlıyorum. İyi haftalar…