Bu haftaki yazım tam haber tadında olacak. 2010 yılı Nisan ayında Kovanlık köyünde başladığımız çalışmalarımızın geldiği noktadan bahsetmek istiyorum. Sürecin her bir anı sonucu hazırlayan detayların yönetilmesinin ötesinde şahane insan ilişkileri, yeni dostluklar, yeni projelere kapı açan güzelliklerle dolu geçiyor.

Çok önemli programlara imza atmış bir TV prodüktörü dostum “TV yayınları sadece yayın saati ile kısıtlı değildir. Yayıncılıkta tekrarlar olur ve bir sabaha karşı uykusu kaçan çok önemli bir izleyiciniz olabilir” derdi. Projemizle alakalı böyle tecrübelerde yaşadık, projemiz yaşayan bir organizmaya dönüştü.  Yünleri görmek isteyen tasarımcılar, yeni tasarımlar için çalışma yaptıklarını söyleyen girişimciler böyle bir TV programının üzerinden aylar geçtikten sonra bizlerle irtibata geçtiler. Bu dinamik yapının sürdürülebilmesi hedefimizi gerçekleştirebilmek, TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler kurulu üyeleri bizlerin motivasyonu oldu. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın 2011 yılı başında açtığı “SANAYİ VE TURİZM SEKTÖRLERİNDE REKABETÇİLİĞİN ARTIRILMASI MALİ DESTEK PROGRAMI” kapsamında desteklenecek olan projeler kapsamında Mart ayında BAKA’yadosyamızı teslim ettik. 13 Temmuz 2011 tarihindeki açıklamada Program kapsamında kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından sunulan toplam 11 projenin desteklenmesi uygun görüldüğünü ve bunların arasında “Gelenekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı” projemizin olduğunu öğrendik.

TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM) işbirliği ile; Proje Antalya Döşemealtı bölgesinde geleneksel olarak sürdürülen halı dokumacılığının korunması ve geliştirilmesi genel hedefiyle hazırlanarak APGEM tarafından sunulmuştu. TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulunun koordinatör odası Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Valiliği İl Özel İdaresi işbirliğinin önemli aktörleri arasında bulunmaktadır. Projemizin kurgulanması ve teklifi sürecinde proje yürütücüsü APGEM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğretim üyeleri ile işbirliği içerisinde hareket etmiştir. Proje Akdeniz Üniversitesi ve BAKA arasında sözleşme sürecinin tamamlanmasının ardından 12 ay süreyle Antalya Döşemealtı ilçesi Kovanlık köyü merkezliğinde uygulanacaktır.

Hedefler: Antalya Döşemealtı ilçesinde sürdürülen geleneksel halı dokumacılığının tüm özellikleri ile korunması; Ulusal ve uluslararası alanda ekonomik ve turistik değer olarak tanıtılması ve Bölgede işgücü piyasası dışında kalan kadınların halı dokumacılığını meslek olarak benimsemesi için bölgesel aktörlerin işbirliği içinde hareket etmeleri ve bu amaçlar için sürdürülebilir yapılar kurulmasıdır.

Bu genel amaçlar doğrultusunda uygulanacak olan proje ile TOBB Antalya İl KGK ve proje paydaşlarının ortak hayali“Antalya kırsalında geleneksel el dokumacılığı faaliyetlerinin desteklenmesi ve kadının ekonomik ve sosyal konumunu güçlendirme yönünde önemli bir girişimi gerçekleştirmek bunun yanı sıra, bölgenin yerel inisiyatif önderlerinin yerelde sosyal politika uygulamalarının desteklenmesi doğrultusunda işbirliği örneği oluşturmak ”tır.
İyi niyet, heyecan, kolektif ruhla hedefe kilitlenmenin mükâfatı olarak kabul ettiğimiz bu başlangıcın başarma azmi ile tamamlanması ve sonuçlarını paylaşmak benim için muhteşem bir deneyim olacak.