Başlıktaki konu için verdiğim söz üzerinden iki hafta geçti.

Bu konu ile alakam turistik bir kentin ihtiyaç duyduğu hediyelik eşya üretimini farklılaştıracak, çeşitlendirecek bir yarışmanın düzenleniyor olmasına duyduğumuz heyecanın ötesinde. TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulunun da yarışmayı düzenleyenler arasında bulunmasının da önemi büyük.

 

Kadın girişimciliğini tetikleyecek her etkiyi destekleme misyonumuzu gerçekleştirebilmek ihtimalimizi de kuvvetlendirici özelliği heyecanımızı besliyor. Ayrıca Esma Civcir Hocamızın hatırlattığı üzere Alanya’nın gelecek 10 yılının planladığı “Alanya Kültür ve Turizm Kalkınma Seferberliği Projesi” ’nin içinde yer alan programlar arasında olması sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemle de örtüşüyor.  Proje 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Rektörümüz İsrafil Kurtcephe, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu tarafından imzalanan bir protokolle kamuoyuna duyurulmuştu.

Gelelim Hediyelik eşya yarışmasına; YARIŞMANIN AMACI Dünya’nın ve Türkiye’nin önde gelen Turizm beldesi Alanya’nın daha iyi tanıtımı, yerli ve yabancı turistlerin Alanya’dan ayrılırken Alanya’ya ait renkleri ve hatıraları birlikte götürebilmelerini sağlamak, Alanya kültürünü yaşatmak, yöreyi en iyi anlatan, simgeleyen hediyelik eşya tasarımı ve üretimini hedeflemektedir.

YARIŞMAYI DÜZENLEYENLER; Yarışma Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Güzel SanatlarFakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü, Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Alanya Turizm İşletmecileri Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu desteğiyle düzenlenmektedir.

YARIŞMACI KATEGORİLERİ; Profesyonel: Sanatçılar-sanatkârlar vb. herkese açıktır.  Öğrenci: Üniversite ve Ortaöğretim öğrencilerine açıktır. Firma, okul vb. adına yapılan çalışmalar ve başvurularda kabul edilir ve profesyonel grubunda değerlendirilir. Yarışmacılar, ürün gruplarından en fazla bir ürünle katılabilirler.

YARIŞMA GRUPLARI; Katılımcılardan (Mutlaka tasarım ve uygulamalarında Koza, İpek, İpekli dokumalar kullanılarak) aşağıdaki ürün gruplarından birer adet özgün ve yenilikçi ürün beklenmektedir.

1. Tekstil, değişik yörelere ait geleneksel tekniklerle üretilen ipekli dokumalarla oluşturulan (giyim, para, lavanta keseleri, gözlük kapları, makyaj çantası, işleme, oya, dantel, çin iğnesi, kanaviçe, eşarp, fular, bandana, kravat, kaşkol, telefon kılıfları, takı vb.).

2. İpekli dokumalar (halı, kilim, cicim, zili, sumak, çarpana, resimli ve mekikli dokuma tasarımları, ipek dokumalar üzerine yapılmış keçe çalışmaları).

3. Oyuncak (Alanya folklorundan tasarlanan ipek giysili folklorik bebek gibi). 4. İç mekân aksesuarları örnek olarak ipek batik (bağlama-mum) tasarımları, ipek baskı (kalıp ve serigrafi ), yastık, masa örtüleri ve diğer ev ve mutfak aksesuarları ve ipek üzerine ebru çalışmaları gibi.

5. Hat, minyatür, ebru (kartpostal, kitap ayracı, bardakaltlığı tasarımı, kırk yama).

6. Serbest Çalışmalar (Yukarıdaki hiçbir sınıfa girmeyen ürünler bu grupta yer alacaktır. Detaylı bilgi için iletişim This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinde son katılı tarihi: 30. Eylül. 2011. Duyurulur.