Eğriyi doğruya denk getirme ustalığımızı parlatan bir süreçten geçiyoruz. Doğal bir afet oldu ''amma, bak geçtiyi'' anlatmak için hasarlı evlere davet bu özelliğimize tüy dikti.

Maksat eğriyi doğruya denk getirmek olursa Japon gönüllü Miyazaki'nin ölümüne ''dünya aleme 5.6 şiddetinde bir depremde Japonlar da ölebilirmiş örneği bizim sayemizde verildi'' gibi bir yorumda yapabiliriz.  Ve dahası bu pratikle dünyevi işlere hızla kendini kaptırmak da hiç zor olmaz.

 

Bugün,   dünyanın 123 ülkesinde Kasım ayının üçüncü haftasında kutlanan Global Girişimcilik Haftasının ilk günü. Ülkemin konjonktürü Global Girişimcilik Haftasının öneminin altına kalın çizgiler atıyor. Son yıllarda gerek devlet eliyle gerek iş dünyasının sivil örgütleri marifetiyle, toplum girişimcilik iklimine tanış oldu. Özellikle gençler ve kadın bağlamında girişimciliği özendirirken Türkiye'nin girişimcilik için insanına önemli fırsatlar sunabilen bir ülke olmasına atıfta bulunuldu.

Türkiye'nin büyük ve gelişen bir pazar olması yatırımcı ve girişimci için uygun ekosistem bileşenlerinden. Ancak deprem halı altına süpürdüğümüz gerçekleri yüzümüze çarptı. Girişimci ekosisteminin toplumun refahını sağlama güdüsünden beslenmesi gereğini de önümüze koydu.Sürdürülebilir bir girişimcilik ekosisteminin omurgasında eğitimin olmazsa olmaz olduğunu hatırlamamızı sağladı.

Dünkü gazetelerden birinde Milli Eğitim Bakanlığının ''21.yüzyılda Öğrenci Profili'' araştırmasının sonuçları vardı. Gazetedeki haber öğrencilerin çoğunun ''eğitim sistemi öğrencilere sorumluluk almayı, insanlara saygı duymayı, ahlaklı olmayı öğretmektedir'' görüşünü belirttiklerini yazıyor. Doğruyu ifade ettiklerinden kabulle en azından bu gençler içinden çıkacak girişimcilerin deprem manzaralarının tekrarlanmasına izin vermeyecek sorumluluk ve ahlakta olacaklarını umut ettirdi. 21.Yüzyıl Öğrenci Profili bu özelliklerin öne çıkartıldığı eğitimi aldığına göre yeni zaman ekonomisinin girişimci tipi de yetişiyor demek ki.

Zira yeni zaman ekonomisi çevresel ve sosyal konularda hassasiyeti öne çıkarıyor. Çevresel sürdürülebilirlik, proje alanlarındaki biyoçeşitlilik dengesinin korunması, enerji verimliliği…

Bu yıl Global Girişimcilik Haftası 14-20 Kasım haftasına denk geliyor. Hafta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Depremin etkilerini derinden yaşadığımız bu günlerde benim ülkemde girişimcilik ile ilgili panellerde,konferanslarda,oturumlarda,çalıştaylarda,eğitim programlarında  Girişimciliğin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için önemi daha iyi anlatılacak ve anlaşılacaktır diye umut ediyorum. En azından ATSO Koordinatörlüğünde Başkanımız Çetin Osman Budak'ın destekleriyle Antalya etkinliklerinin böyle gerçekleşeceğini hem planlayanlardan hem de uygulayan ekipten biri olarak biliyorum.

2006 yılında Enterprise UK tarafından temelleri atılan ve 2008 yılında Enterprise UK ve Kaufmann’ın ev sahipliğinde düzenlenen Global Girişimcilik Haftası, Endeavor‘ın bulunduğu ülkeler de dahil olmaya başladı ve 2010 yılında 37 bin 561 etkinlik düzenlendi ve 2010′da 7 milyon 252 bin gence ulaştı.

Yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle gençleri yenilikçiliğe ve girişimciliğe teşvik eden Global Girişimcilik Haftası, Türkiye’de 2009 yılından beri düzenleniyor. 2010 yılında Türkiye’nin 38 ilinde 178 etkinlik ile 18 bin kişiye ulaşan GGH, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Endeavor’un ev sahipliğinde yapılıyor. Bu yılki etkinliklerin evsahipleri arasına MIT Enterprise Forum da bulunuyor.

Toplamda 200’den fazla paydaş (sivil toplum örgütleri, üniversiteler, devlet kurumları, özel sektör, medya…) Global Girişimcilik Haftası boyunca Türkiye genelinde yüzlerce etkinlik (paneller, konferanslar, oturumlar, çalışma atölyeleri, fikir yarışmaları, eğitim programları…) düzenleyecek.

14 Kasım Pazartesi günü İMKB’de GONG çalınmasıyla başlayacak olan GGH, açılış töreninde Rıfat Hisarcıklıoğlu, Aynur Bektaş, Ali Sabancı, Gülden Yılmaz ve Özcan Tahincioğlu gibi önemli isimleri ağırlayacak.

GGH’nin en önemli etkinliği 17 Kasım’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan Girişimcilik Forumu olacak. Girişimcilik Forumu’nda haftanın tüm paydaşları yerel ve ulusal diğer panel, eğitim, yarışma ve benzeri faaliyetler düzenleyecek.

Ayrıca fikir, başlangıç ve büyüme aşamasında olan girişimcilere duyuru, bilgi paylaşımı ve yönlendirme konusunda ortak ve bağımsız bir portalın başlangıcı yapılacak ve mutlaka bu çabaların sonucu alınacak.