Global Girişimcilik Haftası 14-20 Kasım tarihlerinde TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu olarak Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği yaparak liselerde ‘’Girişimcilik’’ eğitimlerimizi gerçekleştirdik.

Eş zamanlı olarak Alanya, Manavgat, Kemer ve Antalya Merkez’de kurul üyelerimizle seminerler Verdik başarılı girişimci modelleri gençlerle buluşturduk.

 

Seminerler, paneller interaktif oturumlarla gerçekleşti. Oturumların en dikkat çeken ortak özelliği liseli gençlerin konuya duydukları ilgi oldu ve beklentilerimizin önüne geçti, hepimizi heyecanlandırdı, sordukları sorularla verdikleri tepkilerle hem gururlandık hem de ülkemizin geleceğinden emin olduk.

Girişimciliğin tanımı, iyi bir girişimcinin özellikleri gençlerle buluştuğumuz salonlarda, sınıflarda vardı ve girişimcilik kavram olmanın ötesindeydi fark etmelerine yardımcı olduk  ‘’devam edilsin’’ taleplerini yerine getirmek üzere programlar yapmaya koyulduk.

Benim ve arkadaşlarımın heyecanının ortak paydasında sosyal sorumluluk alanımızda ‘’girişimciliği özendirmek ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına, büyümesine katkı koymak, elimizi taşın altına koymak‘’ kararlılığı var.
Geçen senede böyle olmuştu bir hafta bize yetmiyor seminerler bu hafta da devam ediyor.

Birlikte olduğumuz gençler için içlerinden öne çıkanlar oldu demek o kadar yetersiz kalacak ki bu noktada gençlerimizin eğitimine yapılacak yatırım ve bu konuda devlet politikalarına katkı sağlamak sosyal sorumluluk vizyonumuzla çok ilgili.

Zira bu salonlara sığmayan hayaller var. Cumhurbaşkanı olmak hayalini tüm ciddiyeti ve özgüveniyle ifade eden, avukat olmak isteyen ama bu işi yanında yüzlerce avukat çalıştırarak uluslararası arenada gerçekleştirmeye hayallerinde hazır  kızlarımız var.

Aşçılık öğrenimi ve eğitimi görenler arasında ‘’yenilikçi’’ hayallerini somutlaştırarak dükkanını ve yapacağı işi en küçük ayrıntısına kadar anlatanlar var.

Benim babam da girişimci ama benim o işleri büyütmek için daha 10 seneye ve bilgiye ihtiyaç duyuyorum diyenler var.

Hedefe ulaşmak için dışarıdan gelen motivasyonumuzu olumsuz etkileyecek seslere ‘’sağır’’ olmak lazım diyenler var. Özetle girişimcilik ekosisteminin en önemli unsuru insan kaynağımız hazır. Hareketlendirmek, ivme kazandırmak da biz yetişkinlerin sorumluluğunda.

17 Kasımda İstanbul’da Turkcell’in ana sponsorluğunda düzenlenen Gobal Girişimcilik Forumu ve 18 Kasım – 19 Kasım tarihlerinde de DEİK ev sahipliğinde Dünya Türk Girişimciler Kurultayına katıldım.

Fevkalade bir liderlik ve muhteşem bir organizasyondu aldığım notları tasnif etmek, okurlarımla paylaşmak için zamana ihtiyacım olduğu kararını verdirecek kadar dolu bir programdı. Haftaya kaldı.