“Girişimcilik” iklimi devam ediyor. TOBB liderliğindeki Global Girişimcilik Haftası etkinliklerinin ardından ANSİAD 9. Girişimcilik Haftası çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Antalya’nın ev sahipliği yapacağı 10 larca başarılı lideri hedef kitlesi ile buluşturmak için geri sayım da başlamış bulunuyor.

Girişimcilik konusu” işini kur, işsizliğe çare ol” söyleminin ötesine geçti. Gençler etkin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak geleceğin meslekleri arasına koyabilmeleri, bu uğurda iş dünyasının çabası fevkalade önemli. Bu önemi gençlere kabul ettirmek için, farkındalıklarını artırmak ve engellerin nasıl aşılması gerektiğini başarmış insanların tecrübeleri ile anlatmak etkin bir yol.

TÜİK verilerine göre bugün resmi olarak 2 milyon 509 bin işsizimiz var. Bu sayıyı aşağıya düşürmek girişimci sayımızın artışına bağlı. Yapılan araştırmalar ülkemizde 100 kişiden sadece 6’sının girişimci olduğunu 6 kişiden 4.8nin de mecburiyetten girişimci olduğunu söylüyor. Bu bakımdan “girişimcilik” gündemimizde önem atfedilerek yerini koruyacak.

Geçen hafta DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayına katıldığımı ve bir dolu tasnife muhtaç notla döndüğümü yazmıştım. 2200 civarında olduğu söylenen dünyanın dört bir yanından kadın, erkek, genç, yaşını almış girişimci ile buluşmanın heyecanını yaşadım. Binlerce kilometre uzaklıkta vatan özleminin dağladığı yüreklerle iş hayatında başarılara imza atmış kardeşlerimizle bir araya geldim. Bu buluşma bana tarifini yapamayacağım bir haz ve tecrübe yaşattı. Küresel ölçekte Türk iş insanlarının elde ettiği başarının sürdürülebilir kılmanın yolu, dünyanın neresinde olursa olsun “yalnız olmadıklarını” hissettirmeye bağlı olduğunu anlamış olmam benim için önemli sonuçtu. Kurultay  “Değişen Dünyada Yükselen Türkiye” temasını işledi. Ve resmen “Türk Diasporası” kavramı devletin en yüksek yöneticileri tarafından stratejik önemi vurgulanarak kamuoyu ile paylaşıldı ve bence kurultay bu omurganın etrafında başarılı bir şekilde görevini gerçekleştirdi.

DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu; “Türk Diasporası küresel aktör olabilmemiz ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini gerçekleştirebilmemiz için en önemli değerlerimizden birisidir” diyerek konuyu kurultay katılımcılarının ilgisine sundu ve, sürdürülebilir diaspora stratejisi ile Türk Diasporası’nın dünyadaki en etkin diasporalarından birisi olması hedefini açıkladı.

Konuşmalar Diaspora kavramını; komşu ülkelerin ülkemiz için risk ve tehdit ifade eden faaliyetleri ile tanımış olmamız nedeniyle antipatik, kulağımızın duymak istemediği bir vurgu olarak kabul etmişliğimizi ortaya koydu.

Bu durum bilgi edinmemizi de engellemiş olmalı ki konuşmaları dinlerken “diaspora”nın kelime anlamını birbirimize sorduk. Cevap AB Bakanımız Bağış’tan geldi Diaspora Toprağa saçılan tohum demekmiş. Dünyada 5 milyonu aşan Türk diasporası ile ortak hedeflerimiz etrafında kenetlendiğimizi biran düşünüyorum. Düşüncemi vardırmak istediğim alanları tasavvur edebilmek ve tanışıklığı geliştirmek bakımından Diaspora kavramını gündemime alıyorum efendim.

İyi haftalar…