Toplantı Tarihi    : 24.04.2018
Toplantı Saati    : 13.30
Toplantı No        : 2018/38
Toplantı Türü     : Olağan

1- Açılış ve Yoklamanın Yapılması:
Toplantı, KGK Başkanı Serap Kocaoğlu tarafından katılımın yeterli olduğu belirtilerek açılmış gündem onaya sunulmuş ve onaylanmıştır.

2- Gündemin Belirlenmesi:

1-    KGK üyelik başvurularının değerlendirilmesi
2-    Kız Kardeşim Projesi’ nin tanıtım ve yürütme süreci hakkında bilgilendirme yapılması
3-    Nisan ayında yapılacak işlerin değerlendirilmesi
4-    Dilek ve temenniler.


3- Gündemdeki Konuların Görüşülmesi:

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi’nin 24.04.2018 tarihli ve 2018/38 sayılı Nisan Ayı Olağan Toplantısında;

1.    21.03.2018 tarihli KGK icra kurulunda da incelenmiş olan Normal üye başvuru formları tekrar değerlendirilmiş olup, Salus Tarım Turizm İnşaat Emlak Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirket yetkilisi Gülseren Açar ve Tan İtriyat Sanayi ve Ticaret Şirketi yetkilisi Simay Şahinyılmaz’ ın  Normal üye kontenjanına alınmasına karar verilmiştir.
 
2.    TOBB Genel Merkezden pilot il olarak seçilen Antalya’da TOBB-KGK-HABİTAT-COCACOLA işbirliği ile pilot illerde uygulanacak olan “Kız Kardeşim” projesi ile kadınların ekonomiye ve topluma kazandırılması hedeflenmektedir. KGK Tarafından belirlenen gruplara Habitat gönüllü eğitmenleri tarafından konu başlıkları ile eğitimler verilecek, tecrübe paylaşımları ve atölye çalışmaları yapılacaktır. Antalya KGK olarak ihtiyaç görülen hedef kitle; ev eksenli üretim yapan, girişimci olmak isteyen gruplar olarak önerilmiştir. Eğitimler KGK ev sahipliğinde Toplum Merkezleri, Kosgeb, Halk Eğitim Merkezleri, Fiziksel Özürlü Engelliler, Asmek, Belediyelerin desteklediği sosyal gruplara dahil kursiyerlere Kadın Kooperatifi üyelerine, kırsalda ki toplum merkezleri kursiyerlerine yerinde ve kurs merkezi olmayan gruplar için ATSO salonlarında verilmesi planlanmıştır.
Proje başlangıç tarihi ve duyuru içerikleri önümüzdeki belirlenecek ve 1 yıla yayılarak hedef kitleye eğitimler verilecektir. Eğitim başlıkları finansal okuryazarlık-bilgisayar okuryazarlığı-internet reklamcılığı-digital pazarlama-kişisel gelişim-mobil fotoğrafçılık-web tasarımı- fikir üretme kampları-ilham buluşmaları kapsamında destek olunmasına karar verilmiştir.

Proje Amaç ve Hedefleri

Genel Amaçlar
*Kadınların ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi
      Özel Amaçlar
*Proje illerinde kadınların girişimcilik, finans ve teknoloji odaklı eğitimler ile bilinçlendirilmesi
*Kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlendirilmesi yoluyla toplumsal hayata aktif katılımlarının desteklenmesi
*Kadınlar arasında yerel ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi
*Kadınların ürettiği ürünlerin pazara erişiminin kolaylaştırılması ve görünürlüğünün artırılması
*Yerel düzeyde kadın çalışmaları yapan kuruluşların eğitim müfredatları paylaşımı ve işbirliği yoluyla güçlendirilmesi


3.    TEB Kobi Akademi hakkında TEB Kadın Bankacılığı Genel Müdürlüğünden Berna Tüzüner bilgilendirme amaçlı sunum yapmıştır. Ayrıca TEB Kobi Bankacılığı Bölge Satış Müdürü Rüştü Türedi ve TEB Lara Şube Müdürü Barış Pekcan konu ile ilgili soruları yanıtlamışlar Kurul üyelerini 3 Mayıs ta Akra Barut Otel’de  yapılacak olan TEB KOBİ AKADEMİ etkinliğine davet etmişlerdir.
4.    Belediyeler, STK lar, Kurumlar, Üniversite, Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği ile ve Kırsalda yapılan çalışmaların resmi olmayan üye iletişim toplantıları  ve üye ziyaretlerinin devam ettirilmesi, önümüzdeki süreçte  belirtilen paydaşlarla gelen talepler ve kurul önerileri doğrultusunda  proje işbirliklerinin değerlendirilmesi görüşülmüştür.

Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu, gündemde başka madde olmadığından, bir sonraki toplantının 15.05.2018   tarihinde yapılacağını belirterek bir sonraki toplantıda görüşmek dileğiyle toplantıyı kapatmıştır.